Konkurs mieszkaniowy 2024

O G Ł O S Z E N I E

Informuje się, że zgodnie z § 8 pkt 11 uchwały nr XXIII/669/2019 Rady m. st. Warszawy z 5 grudnia 2019 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2019 r. poz. 14836 z późn. zm.) Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie jest uprawnione do występowania z wnioskiem o zawarcie umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu m. st. Warszawy dla osób ze statusem uchodźcy lub ochroną uzupełniającą  lub przebywających na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których przeznacza się nie więcej niż 20 lokali rocznie.

Konkretne lokale mieszkalne przekazane do dyspozycji tej grupy osób nie są określone z góry, gdyż będą one wskazywane w zależności od struktury rodziny Wnioskodawcy zakwalifikowanej do najmu lokalu oraz z  uwzględnieniem jego specyficznych i uzasadnionych potrzeb (np.: wiek, niepełnosprawność).

W związku z tym osoby zainteresowane wynajmem lokalu wchodzącego w skład zasobu mieszkaniowego m. st. Warszawy zapraszamy do składania wniosków w tej sprawie.

O zakwalifikowanie do zawarcia umowy najmu mieszkania mogą ubiegać się wszystkie osoby pełnoletnie, które mają status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub przebywają na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i które spełniają następujące warunki:

  • ukończyły do września 2024 (włącznie) realizację indywidualnego programu integracji na terenie m. st. Warszawy w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej,
  • nie ukończyły lub nie realizowały indywidualnego programu integracji, ale są:

- współmałżonkiem Wnioskodawcy,

- osobą pełnoletnią prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe z Wnioskodawcą,

- dzieckiem/dziećmi, które przyjechały do Polski po ukończeniu realizacji IPI przez rodzica,

  • zamieszkują co najmniej 12 miesięcy na terenie m. st. Warszawy (warunek dotyczy także małoletnich dzieci ujętych we wniosku),
  • ich potrzeby i bieżąca sytuacja zostaną rozpoznane podczas wizyty w miejscu zamieszkania pracownika socjalnego Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie,
  • nie mają tytułu prawnego w formie własności lub współwłasności do lokalu mieszkalnego, nie są stroną umowy najmu i nie posiadają prawa zamieszkiwania w lokalu komunalnym/socjalnym,
  • nie znajdują się na liście osób oczekujących do podpisania umowy najmu mieszkania z zasobów m. st. Warszawy,
  • otrzymały z urzędu dzielnicy m. st. Warszawy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania odmowę zakwalifikowania na listę osób oczekujących o zawarcie umowy najmu lokalu z zasobów m. st. Warszawy.

Tryb składania wniosków:

  • Wnioski należy składać w siedzibie Międzykulturowego Ośrodku Rozwoju Społecznego przy ul. Targowej 81 w Warszawie w okresie od 07.10.2024 r. do 18.10.2024 r. do godz. 16.00 (w przypadku przesłania wniosku drogą korespondencyjną – liczy się data stempla pocztowego),
  • wnioski należy składać na formularzu dostępnym w Międzykulturowym Ośrodku Rozwoju Społecznego przy ul. Targowej 81 lub na stronie internetowej www.wcpr.pl (zakładka Cudzoziemcy ->Druki do pobrania).

Złożenie wniosku jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na odbycie wizyty pracownika socjalnego Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy.

Dokumenty wymagane:

  • prawidłowo i kompletnie wypełniony w języku polskim wniosek o zakwalifikowanie do zawarcia umowy najmu mieszkania z zasobów m.st. Warszawy” (Wniosek do pobrania TUTAJ)
  • oświadczenie o sytuacji mieszkaniowej Wnioskodawcy, współmałżonka oraz pełnoletnich osób uwzględnionych we wniosku (Oświadczenie do pobrania TUTAJ)
  • kserokopia odmowy zakwalifikowania na listę osób oczekujących na wynajem lokalu z zasobów m. st. Warszawy, kierowana przez urząd dzielnicy m. st. Warszawy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania do Wnioskodawcy lub innej z osób uwzględnionych we wniosku
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (Oświadczenie do pobrania TUTAJ)

Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia do wglądu na życzenie pracownika socjalnego Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie oryginału decyzji o nadaniu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej i kart pobytu Wnioskodawcy, współmałżonka i osób pełnoletnich uwzględnionych we wniosku lub innych dokumentów potwierdzających tożsamość w przypadku małoletnich dzieci.

Do wniosku można dołączyć inne oświadczenia dotyczące aktualnej sytuacji Wnioskodawcy i jego rodziny (np. posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności), przy czym na prośbę pracownika socjalnego Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie należy przedłożyć do wglądu oryginał dokumentu potwierdzającego tę sytuację.

Sytuacja Wnioskodawców i ich rodzin będzie oceniana przez komisję kwalifikacyjną w oparciu o komplet dokumentów oraz kwestionariusz wizyty pracownika socjalnego Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania.

Kryteria oceny:

Formalne:

  • spełnienie wszystkich warunków ubiegania się o najem mieszkania,
  • terminowość złożenia wniosku,
  • kompletność i prawidłowość wymaganej dokumentacji.

Merytoryczne:

Komisja kwalifikacyjna bierze pod uwagę ogólną sytuację poszczególnych Wnioskodawców w oparciu o następujące kryteria:

  • sytuacja rodzinna,
  • sytuacja mieszkaniowa,
  • sytuacja zdrowotna,
  • sytuacja materialna,
  • działania podejmowane na rzecz integracji.

Ocena merytoryczna dokonywana jest punktowo w skali od 0 do 5 punktów dla każdego z kryteriów, zgodnie z zasadą: im trudniejsza sytuacja rodzinna, mieszkaniowa, zdrowotna i materialna oraz im większa skuteczność i zaangażowanie w działania integracyjne, tym większa liczba punktów. Z sumy punktów uzyskanych od poszczególnych członków Komisji wylicza się średnią arytmetyczną (liczba wszystkich uzyskanych punktów podzielona przez liczbę członków Komisji w niej uczestniczących).

Do liczby punktów dolicza się punkty zgodnie z systemem kwalifikacji punktowej, przy czym w przypadku spełnienia kilku kryteriów punkty wskazane w załączniku sumują się. Osoby zakwalifikowane tworzą listę podstawową osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu mieszkania. Z wniosków, które znalazły się na kolejnych miejscach pod względem otrzymanych punktów tworzy się listę rezerwową. W przypadku otrzymania równej liczby punktów decyduje dłuższy czas pobytu w Polsce.

O przyczynie ewentualnego nierozpatrzenia wniosku ze względów formalnych oraz o sposobie ich rozpatrzenia przez Komisję kwalifikacyjną, Wnioskodawcy zostaną powiadomieni w terminie 30 dni od dnia posiedzenia Komisji.


Pliki do pobrania: