Odstąpienie i umorzenie opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej
Rodzice dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej mogą ubiegać się o udzielenie ulg.
Rodzaje ulg:
-
odstąpienie od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, jeśli opłata nie jest ustalona (jeśli nie otrzymałeś decyzji o ustaleniu opłaty);
-
umorzenie w całości lub w części należności łącznie z odsetkami, jeśli opłata została już ustalona (jeśli otrzymałeś decyzję o ustaleniu opłaty lub upomnienie wzywajace do uregulowania należności);
-
odroczenie terminu płatności;
-
rozłożenie na raty.
W tym celu można ZŁOŻYĆ WNIOSEK w WCPR.
Pamietaj, że wniosek możesz złożyć na każdym etapie postępowania.
Pracownicy, u których można złożyć wnioski, pracują w siedzibie WCPR przy ul. Lipińskiej 2, II piętro, pokój 213 (Pani Urszula Rakowska tel. 22 599 71 53; Pan Maciej Zieliński 22 599 71 89).
Druki można pobrać u wyżej wskazanych osób lub na niniejszej stronie internetowej (zakładka „druki do pobrania”).
Zachęcamy do kontaktu z ww. pracownikami WCPR w celu ustalenia, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosków – w zależności od sytuacji rodzinnej, dochodowej, zdrowotnej.
Udzielenie ulg reguluje na terenie m.st. Warszawy Uchwała Nr XXI/552/2019 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 7 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalania opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej (Dz. Urz. Woj. Maz. z dnia 19 listopada 2019 r. poz. 13142)
Zapoznaj się z treścią Uchwały Nr XXI/552/2019
Ulga może zostać udzielona jeśli:
-
dochód na osobę w rodzinie albo dochód osoby samotnie gospodarującej jest niższy niż 400% kryterium dochodowego;
-
po odliczeniu stałych miesięcznych wydatków osoby samotnie gospodarującej lub rodziny pozostała kwota dochodu jest niższa niż 300 % kryterium dochodowego, przy czym za stałe miesięczne wydatki uważa się w szczególności: opłatę za czynsz, gaz, energię elektryczną, opłatę za pobyt w jednostkach pomocy społecznej, opłatę za pobyt w podmiotach leczniczych, opłatę za szkołę, bursę lub internat, opłatę za żłobek lub przedszkole, opłatę za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, wydatki na leki lub leczenie;
-
dochód na osobę w rodzinie albo dochód osoby samotnie gospodarującej przekracza 400% kryterium dochodowego, to należność może zostać umorzona w części, rozłożona na raty;
-
dochód na osobę w rodzinie albo dochód osoby samotnie gospodarującej przekracza 400%, ale nie przekracza 600 % kryterium dochodowego, a w stosunku do rodzica lub w rodzinie rodzica występuje co najmniej jedna z następujących okoliczności:
- długotrwała lub ciężka choroba,
- niepełnosprawność,
- orzeczona niezdolność do pracy,
- bezrobocie,
- bezdomność,
- w rodzinie wychowuje się więcej niż dwoje dzieci lub rodzic samotnie wychowuje dziecko,
- grodzic nie ukończył 25 roku życia i uczy się w szkole, uczelni wyższej lub w innych specjalistycznych formach kształcenia, pozostając na utrzymaniu innych osób,
- rodzic przebywa w placówce pomocy społecznej, albo w jednostce, w której udziela mu się świadczeń zdrowotnych,
- rodzic nie ukończył 18 roku życia i pozostaje na utrzymaniu innych osób,
- rodzic przebywa w zakładzie karnym lub areszcie śledczym i nie posiada dochodu,
- w postępowaniu w przedmiocie opłaty ustanowiono przedstawiciela dla osoby nieobecnej i zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że ustalona należność okazałaby się nieściągalna,
- w przypadku interwencyjnego, trwającego nie dłużej niż 7 dni, pobytu dziecka w pieczy zastępczej na innej podstawie niż postanowienie sądu.
W przypadku przekroczenia 400% kryterium dochodwego i niespełnienia warunków podanych w powyższym pkt 4 należność może zostać umorzona jedynie w części.
Do wniosków należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację rodzinną, dochodową, zdrowotną wnioskodawcy i pozostałych osób wspólnie gospodarujących.
Zachęcamy do osobistego/telefonicznego kontaktu z pracownikami prowadzącymi Państwa sprawę (Pani Urszula Rakowska 22 599 71 53; Pan Maciej Zieliński 22 599 71 89).
Jeśli rodzic nie złoży wniosku o umorzenie należności wszczynane jest postępowanie egzekucyjne i komornik podejmuje czynności w celu ściągnięcia długu.
Podstawa prawna: art. 193-194 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 447.)