Pomoc na kontynuowanie nauki
Informacje dla osób opuszczających rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą
lub placówkę opiekuńczo-terapeutyczną
Pomoc przysługuje w wysokości 1200 zł miesięcznie (do 31.12.2025 r., natomiast od 01.01.2026 r. w wysokości 759 zł miesięcznie).
Otrzymuje ją osoba usamodzielniana, która kontynuuje naukę:
- w szkole, w zakładzie kształcenia nauczycieli, na uczelni,
- na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia,
- u pracodawców w celu przygotowania zawodowego.
Pomoc przysługuje w czasie trwania odpowiednio roku szkolnego, roku akademickiego, kursu lub przygotowania zawodowego i przyznawana jest
na czas nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 25. roku życia.
Wysokość pomocy na kontynuowanie nauki określa Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 marca 2024 r. w sprawie wysokości kwot świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka oraz wysokości pomocy dla osoby usamodzielnianej oraz obowiązująca do 31.12.2025 r. Uchwała NR XCI/2991/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie podwyższenia wysokości kwoty pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki i na usamodzielnienie dla osób usamodzielnianych w m.st. Warszawie.
Osoba usamodzielniana otrzymująca pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki powinien przedłożyć, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy informację potwierdzającą kontynuowanie nauki.
Podstawą wypłaty świadczenia dla usamodzielnianego wychowanka pieczy zastępczej jest dostarczenie na początku każdego semestru oryginału zaświadczenia o kontynuowaniu nauki w terminie:
- do 5 września (studenci do 5 października) za I semestr;
- do 5 lutego (studenci do 5 marca) za II semestr;
- do 30 czerwca świadectwo szkolne.
na kontynuowanie nauki.